Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2018, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.189.2018.1.SO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.189.2018.1.SO
Powstanie przychodu po stronie Banku Przejmującego w związku z podziałem przez wydzielenie.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 7 marca 2018 r. (data wpływu 13 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania przychodu po stronie Banku Przejmującego w związku z podziałem przez wydzielenie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania przychodu po stronie Banku Przejmującego w związku z podziałem przez wydzielenie.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
- D. S.A.;
- Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
- B. S.A.,
- D.A.
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
D. S.A. (dalej: Bank Dzielony) jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w CIT od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Bank Dzielony jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
Bank Dzielony jest bankiem krajowym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1876 ze zm.: Prawo bankowe). Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Banku Dzielonego jest działalność bankowa (prowadzona w oparciu o posiadane odpowiednie upoważnienie do prowadzenia działalności bankowej, na podstawie i zgodnie z wymogami Prawa bankowego oraz regulacji Komisji Nadzoru Finansowego (dalej: KNF), obejmująca usługi dla klientów korporacyjnych, klientów indywidualnych i biznesowych, m.in. przyjmowanie wkładów pieniężnych i prowadzenie rachunków tych wkładów oraz innych rachunków bankowych, udzielanie kredytów, udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych, emitowanie bankowych papierów wartościowych, udzielanie pożyczek pieniężnych i kredytów konsumenckich, wydawanie kart płatniczych oraz wykonywanie operacji przy ich użyciu, terminowe operacje finansowe, oferowanie instrumentów inwestycyjnych, obsługę płatności w oparciu o papiery wartościowe, emisję instrumentów dłużnych i akcji.