Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.154.2018.4.KR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.154.2018.4.KR

Opodatkowanie czynności wykupu i przekazania samochodu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego na cele osobiste oraz korekty podatku naliczonego w związku z wcześniejszym odliczeniem od opłat leasingowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn.zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2018 r. (data wpływu 11 marca 2018 r.), uzupełniony pismem z dnia 22 kwietnia 2018 r. (data wpływu 22 kwietnia 2018 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 17 kwietnia 2018 r. (skutecznie doręczone 18 kwietnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykupu i przekazania samochodu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego na cele osobiste oraz korekty podatku naliczonego w związku z wcześniejszym odliczeniem od opłat leasingowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełniony pismem z dnia 22 kwietnia 2018 r. (data wpływu 22 kwietnia 2018 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 17 kwietnia 2018 r. (skutecznie doręczone 18 kwietnia 2018 r.), dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykupu i przekazania samochodu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego na cele osobiste oraz korekty podatku naliczonego w związku z wcześniejszym odliczeniem od opłat leasingowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe, ostatecznie sprecyzowane w uzupełnieniu do wniosku z dnia 22 kwietnia 2018 r. (data wpływu 22 kwietnia 2018 r.)

Jako osoba fizyczna od 2 stycznia 2015 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta pod nazwą K.B.. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług informatycznych. Działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki progresywnej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym na terenie Unii Europejskiej. Dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w dniu 18 sierpnia 2015 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Samochód używany jest do celów firmowych i niefirmowych i zgodnie z ograniczeniami wynikającymi z ustaw (VAT, PIT) dla samochodów używanych w takim zakresie Wnioskodawca wliczył w koszty PIT oraz odliczył VAT (50% kwoty VAT i pozostałą kwotę PIT). Przedmiot leasingu stanowi środek trwały leasingodawcy i jest przez niego amortyzowany. Zgodnie z warunkami umowy, po zakończeniu umowy Wnioskodawcy przysługuje prawo wykupu przedmiotu leasingu. Umowa określa wartość końcową wykupu przedmiotu umowy i Korzystający (czyli Wnioskodawca) zobowiązał się tą kwotę zapłacić Finansującemu co jest rozwiązaniem domyślnym. Jednak na pisemny wniosek Wnioskodawcy w ramach standardowej procedury przedmiot umowy może być wykupiony przez Wnioskodawcę jako osobę prywatną, lub inną dowolną osobę fizyczną, może też zrezygnować z wykupu pojazdu. W świetle tych możliwości uznać należy że wykup nie jest obowiązkowy. Zbliża się termin wykupu i Wnioskodawca zamierza wykupić od firmy leasingowej samochód na cele prywatne. Jako prowadzący działalność gospodarczą Wnioskodawca zrezygnuje z możliwości wykupu na firmę i wykupi samochód od razu na cele osobiste jako osoba fizyczna. Faktura będzie wystawiona na dane prywatne Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie będzie jej ujmował w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów ani w Ewidencji Sprzedaży VAT. Możliwość nabycia wynika z umowy, ale nie jest obowiązkowa i jest odrębną czynnością. Wnioskodawca zamierza wykupić przedmiot leasingu (samochód) po zakończeniu umowy leasingu jako osoba fizyczna, i nie wykorzystywać go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast w momencie wykupu przeznaczyć go na cele osobiste, prywatne, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W okresie późniejszym, jednak nie wcześniej niż przed upływem co najmniej sześciu miesięcy licząc od zakończenia miesiąca, w którym nastąpi moment wykupu, Wnioskodawca rozważa również sprzedaż tego samochodu innej osobie prywatnej na cele prywatne (nie płatnika VAT-u). W związku z powyższym Wnioskodawca ma wątpliwość jakie są konsekwencje podatkowe w podatku od towarów i usług w przypadku wykupu prywatnego samochodu z leasingu operacyjnego oraz w podatku od towarów i usług i w podatku dochodowym od osób fizycznych w wypadku jego późniejszej odsprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00