Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.05.2018, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.19.2018.1.HS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 marca 2018 r. (data wpływu 2 marca 2018 r.), uzupełnionym 7 marca 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową:

  • w części odnoszącej się do wartości kapitału zakładowego Wnioskodawcy, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wartości kapitału zakładowego Wnioskodawcy, od której podatek od czynności cywilnoprawnych nie był naliczany na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że kapitał zakładowy został pokryty udziałami innej spółki kapitałowej w ramach tzw. wymiany udziałów oraz równowartości dopłat wniesionych do spółki, które były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych w momencie ich wniesienia jest prawidłowe,
  • w pozostałej części jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Na przestrzeni kilku lat wspólnicy Wnioskodawcy wnosili do Wnioskodawcy wkłady niepieniężne i pieniężne. Udziały w zamian za wkład pieniężny były obejmowane po cenie równej ich wartości nominalnej oraz po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. W takim przypadku nadwyżka ceny ponad wartość nominalną udziałów była przekazywana na kapitał zapasowy Wnioskodawcy zgodnie z art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Wartość wkładów, która była przekazywana na kapitał zakładowy, została opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, natomiast wartość wkładów, która była przekazywana na kapitał zapasowy nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w zgodzie jak wskazuje Wnioskodawca z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00