Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.04.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.126.2018.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.126.2018.1.AK
Prawo do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Zachowanie różnorodności biologicznej obszarów chronionych poprzez ochronę zagrożonych gatunków, siedlisk, pielęgnację i tworzenie nowych form ochrony na terenie zabytkowego założenia parkowego ().
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2018 r. (data wpływu 26 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Zachowanie różnorodności biologicznej obszarów chronionych poprzez ochronę zagrożonych gatunków, siedlisk, pielęgnację i tworzenie nowych form ochrony na terenie zabytkowego założenia parkowego () jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Zachowanie różnorodności biologicznej obszarów chronionych poprzez ochronę zagrożonych gatunków, siedlisk, pielęgnację i tworzenie nowych form ochrony na terenie zabytkowego założenia parkowego ().
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego ubiega się o przyznanie pomocy ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020, Działanie 05.01: Ochrona różnorodności biologicznej. Planowany przez Gminę projekt będzie zatytułowany: Zachowanie różnorodności biologicznej obszarów chronionych poprzez ochronę zagrożonych gatunków, siedlisk, pielęgnację i tworzenie nowych form ochrony na terenie zabytkowego założenia parkowego () i ma polegać na zachowaniu i ochronie różnorodności biologicznej ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowego założenia parkowego, położonego w Parku Krajobrazowym. Projekt ma służyć mieszkańcom: dzieciom, młodzieży i dorosłym. Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych: Ochrona in situ szansą zachowania siedliska wym. w Dyrektywie Siedliskowej. Działania w projekcie ściśle wpisują się w Regionalny Program Operacyjny Województwa 2014-2020 i umożliwiają realizację założonych tam celów w zakresie inwentaryzacji, zachowania i przywracania odpowiednich warunków siedliskowych gatunkom podlegającym ścisłej ochronie, a także mikroretencji. Gmina rozważa możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w cenie zakupu wszelkich towarów i usług nabywanych w związku z wykonaniem przedmiotowego zadania. W ramach projektu Gmina nabędzie głównie usługi reintrodukcji gatunków rodzimych, gospodarki drzewostanem, zabiegów agrotechnicznych w tym nasadzeń oraz dokona budowy infrastruktury edukacyjnej. Brak możliwości takiego odliczenia pozwoli na uznanie podatku naliczonego VAT za wydatek kwalifikowany projektu i objęcie go finansowaniem ze środków europejskich. Gmina będzie jednak musiała przedstawić indywidualną interpretację prawa podatkowego potwierdzającą brak możliwości odliczenia podatku od towarów i usług. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury zakupu na poniesione wydatki będą wystawiane na Gminę. Gmina realizując projekt będzie wykonywała własne zadania nałożone na nią przez ustawę z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, a tym samym nie będzie prowadziła sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT towarów ani usług związanych z realizowaną inwestycją. Gmina nie będzie mogła więc odzyskać w całości ani w części podatku VAT poniesionego na realizowaną inwestycję zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right