Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2018, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.72.2018.1.SS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.72.2018.1.SS

Opodatkowanie podatkiem VAT czynności nabycia wierzytelności pożyczkowych Pożyczkobiorcy przez Wnioskodawcę w ramach datio in solutum.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia brak daty (data wpływu 16 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nabycia wierzytelności pożyczkowych Pożyczkobiorcy przez Wnioskodawcę w ramach datio in solutum jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nabycia wierzytelności pożyczkowych Pożyczkobiorcy przez Wnioskodawcę w ramach datio in solutum.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Pożyczkodawca) jest spółką handlową, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny.

Pożyczkodawca jest stroną umów pożyczek pieniężnych zawartych z innymi podmiotami (dalej: Pożyczkobiorcy). Obecnie Pożyczkodawca planuje częściowe wycofanie zaangażowanych w pożyczki pieniędzy. W tym celu planuje wezwać jednego z pożyczkobiorców do częściowej zapłaty pożyczek. Pożyczkobiorca (sp. z o.o.) nie dysponuje obecnie wystarczającymi środkami pieniężnymi do spłaty żądanych przez Pożyczkodawcę kwot pożyczek. W tej sytuacji rozważana jest możliwość regulowania zobowiązań wobec Pożyczkodawcy w drodze zawarcia umów o świadczenie w miejsce wypełnienia (datio in solutum).

Pożyczkobiorca zamiast spłaty pieniężnej jednej lub większej liczby otrzymanych pożyczek planuje przekazywać swojemu wierzycielowi (Pożyczkodawca), na podstawie umów datio in solutum, wierzytelności pożyczkowe przysługujące Pożyczkobiorcy od podmiotów trzecich. Wierzytelności pożyczkowe przekazywane w ramach datio in solutum będą wierzytelnościami własnymi Pożyczkobiorcy, tj. będą wynikały z pożyczek udzielonych przez Pożyczkobiorcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00