Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2018, sygn. 0112-KDIL4.4012.63.2018.2.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.63.2018.2.JK

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pn. Zabezpieczenie spękań sklepień i łęków we wnętrzu kościoła ().

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2018 r. (data wpływu 9 lutego 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 lutego 2018 r. (data wpływu 27 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pn. Zabezpieczenie spękań sklepień i łęków we wnętrzu kościoła () jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pn. Zabezpieczenie spękań sklepień i łęków we wnętrzu kościoła (). Wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 lutego 2018 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Parafia Rzymskokatolicka złożyła wniosek o przyznanie pomocy na operację w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, aby uzyskać dofinansowanie do projektu pn. Zabezpieczenie spękań sklepień i łęków we wnętrzu kościoła (). Parafia ma obowiązek dołączyć do ww. wniosku interpretację upoważnionego organu w sprawie możliwości odzyskania VAT. Kościół jest budynkiem murowanym, wzniesionym z kamienia i cegły. Obiekt datowany jest na XVII wiek, aczkolwiek odsłonięte podczas prac fragmenty gotyckich wątków ceglanych murów wskazują na jego średniowieczny rodowód. Stan zachowania kościoła jest miejscami zły. W konstrukcji murowej występują liczne spękania i zarysowania. Tynki są odspojone i zdegradowane. W poprzednich latach przeprowadzone zostały prace zabezpieczające i renowacyjne na elewacjach kościoła. Kolejnym etapem prac jest zabezpieczenie oraz konserwacja i renowacja wnętrza kościoła, które prowadzone będą na podstawie projektu budowlanego pn. Projekt wzmocnienia i naprawy murów kościoła parafialnego. Projekt wzmocnienia i naprawy łuków sklepień oraz okiennych, autorstwa mgr inż. A i mgr inż. arch. B oraz programu prac konserwatorskich sztukaterii i polichromii, autorstwa mgr C i mgr D. Prace te są bezpośrednią kontynuacją wcześniejszych działań i stanowią niezbędne dopełnienie zabezpieczenia obiektu. Przedmiotem prac objętych wnioskiem jest zabezpieczenie spękań murów kościoła w zakresie kotwienia spękań łęków otworów oraz sklepień w obrębie prezbiterium kościoła. Kotwienia zostaną przeprowadzone za pomocą prętów spiralnych ze stali nierdzewnej, montowanych w wyfrezowanych i oczyszczonych bruzdach, na niskokurczliwej zaprawie iniekcyjnej. Przedmiotowym pracom towarzyszyć będą niezbędne działania przygotowawcze i zabezpieczające. Przeprowadzone prace pozwolą na zachowanie dziedzictwa lokalnego w oparciu o lokalne zasoby. Przedsięwzięcie przyczynia się do rozwoju zintegrowanej turystyki terenu, a przede wszystkim będzie służyć zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej. Kościół jest cennym zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków nr ks. () z dnia (). Parafia nie prowadzi działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Nie figuruje w ewidencji podatkowej, w związku z czym nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług. Prowadzona przez Parafię niegospodarcza działalność statutowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc Parafia nie figuruje w ewidencji podatników tego podatku. Kwoty kwalifikowalne ww. wniosku o przyznanie pomocy dotyczą kwot brutto, a więc łącznie z podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00