Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.03.2018, sygn. 0111-KDIB4.4014.37.2018.2.BB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4014.37.2018.2.BB

Czy w związku z zawarciem umowy powiernictwa na Wnioskodawcy ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, a w szczególności, czy w związku z przekazaniem przez Powierzającego Wnioskodawcy środków pieniężnych na objęcie akcji w spółce, które nastąpiło na podstawie umowy powiernictwa, na Wnioskodawcy ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, a jeśli tak to w jaki sposób Wnioskodawca powinien obliczyć wysokość tego podatku?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 stycznia 2018 r. (data wpływu 30 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekazania w ramach umowy powiernictwa środków pieniężnych na objęcie akcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekazania w ramach umowy powiernictwa środków pieniężnych na objęcie akcji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej zwany również Powiernikiem") jest osobą fizyczną. W ostatnim czasie Wnioskodawca zawarł umowę powiernictwa. Na podstawie tej umowy Wnioskodawca zobowiązał się do objęcia określonej ilości akcji w spółce akcyjnej, działając w imieniu własnym, ale na rzecz innej osoby fizycznej (dalej Powierzający).

Do zawarcia umowy doszło ze względu na to, że Powierzający nie chciał upubliczniać faktu uzyskania statusu akcjonariusza spółki (Powierzający nie chce figurować jako akcjonariusz w dokumentach rejestrowych spółki). Z tego powodu Powierzający nie zdecydował się na objęcie akcji w spółce w sposób bezpośredni. Fakt działania przez Wnioskodawcę na rachunek Powierzającego pozostaje niejawny dla osób trzecich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00