Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.02.2018, sygn. 0111-KDIB4.4014.13.2018.1.BJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Czy pożyczka udzielona spółce komandytowej przez komandytariusza w tejże spółce podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 stycznia 2018 r. (data wpływu 12 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania pożyczki udzielanej spółce komandytowej przez jej wspólnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie w zakresie opodatkowania pożyczki udzielanej spółce komandytowej przez jej wspólnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką komandytową prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego polegającą na świadczeniu usług w dziedzinie spedycji (kod PKD 52.29.C). W strukturze własnościowej Wnioskodawcy funkcjonują dwa podmioty: komplementariusz i komandytariusz. Komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast komandytariuszem osoba fizyczna.

Komandytariusz zamierza udzielić Wnioskodawcy pożyczki, która będzie stanowiła dofinansowanie prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Działalność spedycyjna wiąże się z dynamicznym obrotem środków pieniężnych (zanim spółka osiągnie dochód, musi ponieść wydatek), dlatego pożyczka zostanie udzielona na potrzeby zapewnienia płynności finansowej spółki. Między stronami zostanie zawarta umowa cywilnoprawna. Środki pieniężne zostaną przekazane w drodze przelewu z rachunku indywidualnego komandytariusza na rachunek bankowy spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00