Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.02.2018, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.798.2017.1.MGO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.798.2017.1.MGO
Opodatkowanie rekompensaty z tytułu świadczenia usług przewozowych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 7 grudnia 2017 r. (data wpływu 14 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej od Miasta rekompensaty z tytułu świadczenia liniowych usług przewozowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej od Miasta rekompensaty z tytułu świadczenia liniowych usług przewozowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
M. P. K. Sp. z o. o. jest jednoosobową spółką prawa handlowego utworzoną przez Miasto z jego 100% udziałem. Zgodnie z wpisem KRS Spółka świadczy usługi w zakresie regularnej komunikacji miejskiej na obszarze miasta i Gminy. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. MPK Sp. z o. o. świadczy usługi komunikacji miejskiej z tytułu regularnej komunikacji miejskiej. Dodatkowo Spółka świadczy usługi w zakresie wynajmu autobusów i powierzchni reklamowych. Ponadto Spółka realizuje przewozy zamknięte w ramach obsługi szkół na podstawie odrębnej umowy.
Obecnie negocjowana jest umowa o świadczenie usług operatora na linie komunikacyjne w ramach realizacji zadań własnych Miasta. W myśl tej umowy Miasto będzie wypłacało Spółce rekompensatę na pokrycie bieżących kosztów działalności Spółki plus godziwy zysk, przewyższających przychody uzyskane ze sprzedaży biletów. Ceny biletów dla pasażerów, w tym uprawnienia dla pasażerów do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami Spółki ustanowione są uchwałą nr Rady Miasta z dnia 31 marca 2010 r. Bilety będą rozprowadzane przez operatora i będą stanowiły jego przychód. Z tytułu stosowania przez Spółkę ulg przejazdowych i różnic między przychodami ze sprzedaży biletów a kosztami tej działalności będzie następował częściowy zwrot kosztów w formie rekompensaty z budżetu Miasta.