Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.02.2018, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.658.2017.1.JO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.658.2017.1.JO
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie samochodu, na której nie ma numeru NIP Wnioskodawcy oraz konieczności wystawienia noty korygującej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2017 r. (data wpływu 8 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie samochodu, na której nie ma numeru NIP Wnioskodawcy oraz konieczności wystawienia noty korygującej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie samochodu, na której nie ma numeru NIP Wnioskodawcy oraz konieczności wystawienia noty korygującej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca we wrześniu br. nabył samochód osobowy od dealera na fakturę z danymi prywatnymi (imię, nazwisko, adres, pesel). Faktura dokumentującą transakcję zawiera nazwę towaru, kwoty netto, stawkę VAT-U, VAT oraz kwotę brutto.
Wnioskodawca jest osobą indywidualną i prowadzi działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako podatnik VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność w miejscu zamieszkania. Wnioskodawca zakupiony samochód osobowy będzie wykorzystywał w działalności gospodarczej i w konsekwencji chciałby z otrzymanej faktury odliczyć 50% kwoty podatku VAT naliczonego.
Na fakturze nie ma numeru NIP Wnioskodawcy. Nie jest to jednak przeszkoda w rozliczeniu tej transakcji, gdyż czytając inne interpretacje na podobny temat, Wnioskodawca dowiedział się, że brak numeru NIP jest, tzw. błędem mniejszej wagi, a faktura odzwierciedla rzeczywistą transakcję handlową, będzie służyć w działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Wnioskodawca jest VAT-owcem (art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 3a).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right