Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2018, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.263.2017.1.NL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę komandytową (związanych z wniesieniem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki komandytowej) na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 grudnia 2017 r. (data wpływu 29 grudnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę komandytową (związanych z wniesieniem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki komandytowej) na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 grudnia 2017 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę komandytową (związanych z wniesieniem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki komandytowej) na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Od 2008 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą. Z uwagi na rozwój firmy Wnioskodawca postanowił zmienić formę prawną prowadzonej działalności. Dnia 5 grudnia 2017 r. zarejestrowana została spółka komandytowa, w której Wnioskodawca jest komandytariuszem. Do spółki tej Wnioskodawca zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci całego prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, co wymagać będzie zmiany umowy spółki komandytowej. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmiana umowy spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na spółce.