Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.816.2017.1.MN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.816.2017.1.MN
Brak opodatkowania opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2017 r. (data wpływu 21 listopada 2017 r.) uzupełnionym w dniu 9 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 9 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Z. Sp. z o.o. jako Wnioskodawca zajmuje się organizacją komunikacji miejskiej oraz zawiera porozumienia z gminami sąsiadującymi, na podstawie których organizuje komunikację miejską na terenie Gminy X. i gmin sąsiadujących. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik od towarów i usług. Dla świadczonych usług przewozu Wnioskodawca posługuje się symbolem PKWiU 49.31.2. Gmina jako właściwy organ lokalny, posiada pełną kontrolę nad Spółką, gdyż jest jedynym właścicielem posiadającym 100% jej udziału. Gmina przekazała zadania wykonawcze w zakresie obsługi i pobierania opłat w Stefie Płatnego Parkowania dla Z. Sp. z o.o. na podstawie § 22 ust. 2 aktu założycielskiego (załącznik). Uchwałą Rada Miejska ustaliła strefy płatnego parkowania, wysokość stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w tej strefie oraz zasady i tryb korzystania z miejsc postojowych oraz sposób ich pobierania. Podmiotem uprawnionym do pobierania opłat za parkowanie jest Z. sp. z o.o. Dochody z tytułu pobierania opłat za parkowanie stanowią dochód Z. Sp. z o.o. Jednocześnie Spółka ponosi koszty urządzenia i utrzymania SPP w tym: omalowanie pionowe i poziome, parkomaty, materiały eksploatacyjne, zatrudnianie pracowników - kontrolerów, informatyków, pozostała obsługa, utrzymania terenu, zakup druków opłat, aparaty fotograficzne itp. Windykację opłaty dodatkowej za parkowanie prowadzi Prezydent Miasta Referat P. Dochody uzyskane z windykacji oraz uiszczone przez dłużnika po terminie 30 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego stanowią dochód Gminy. W terminie 14 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego Z. Sp. z o. o. przekazuje do referatu protokólarnie wszystkie nieopłacone zawiadomienia o nałożeniu opłaty dodatkowej za parkowanie. Wnioskodawca nadmienił, że do dnia złożenia wniosku o interpretację nie toczy się żadne postępowanie w tej sprawie podatkowe, ani skarbowe. Załączniki: Rady i Zarządzenie w sprawie windykacji opłaty dodatkowej za parkowanie.