Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2018, sygn. 0111-KDIB4.4014.430.2017.1.MSI, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 grudnia 2017 r. (data wpływu 11 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podlega on w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT. Wnioskodawca zamierza wyjechać poza terytorium RP w celach rekreacyjnych. Niewykluczone, że podczas pobytu poza terytorium RP Wnioskodawca zdecyduje się na zawarcie umowy pożyczki (dalej: Umowa pożyczki) od podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej) mającego siedzibę poza terytorium RP (dalej: Pożyczkodawca). Niewykluczone, że Pożyczkodawca będzie podmiotem powiązanym w rozumieniu stosownych przepisów ustaw dochodowych. Wnioskodawca w przypadku zawarcia Umowy pożyczki otrzymane środki planuje przeznaczyć na nabycie nieruchomości położonej na terenie Polski, natomiast pozostałą część przeznaczyć na wykończenie/urządzenie nabytej nieruchomości. Ewentualna Umowa Pożyczki zostanie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Również środki pieniężne będące przedmiotem Umowy pożyczki zostaną przekazane przez Pożyczkodawcę z zagranicznego rachunku bankowego na rachunek bankowy Wnioskodawcy prowadzony przez bank z siedzibą w Polsce. Środki otrzymane w ramach zawarcia ewentualnej Umowy pożyczki mogą być przelane w jednej lub kilku transzach. Następnie Wnioskodawca otrzymane środki z własnego rachunku bankowego przeznaczy na nabycie nieruchomości od dewelopera, natomiast pozostałą część otrzymanej kwoty Wnioskodawca wykorzysta w celu sfinansowania wykończenia/urządzenia nabytej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00