Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2018, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.496.2017.1.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.496.2017.1.JK
Podatek od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z czynnością wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2017 r. (data wpływu 7 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z czynnością wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z czynnością wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X. Jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności jest przede wszystkim świadczenie usług transportowych i czynności pomocniczych do tych usług oraz wynajem nieruchomości własnych. W 2010 roku Zainteresowany nabył halę magazynową, którą wprowadził do ewidencji środków trwałych, zaadoptował dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej, obecnie hala stanowi miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Od transakcji zakupu nieruchomości, jak również kosztów związanych z adaptacją odliczył podatek VAT. Zainteresowany planuje wnieść do spółki komandytowej aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zakupioną nieruchomość (halę) zamierza wycofać z majątku firmy jeszcze przed dokonaniem aportu, przekazać na cele osobiste i przeznaczyć pod wynajem dla spółki komandytowej. Wynajem nieruchomości będzie mieć charakter prywatny, ciągły, służący celom zarobkowym. Po wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej oraz po wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej nadal pozostanie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.