Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2017, sygn. 1462-IPPP2.4512.930.2016.1.IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP2.4512.930.2016.1.IZ
w zakresie nieuznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług, zwolnienia od podatku dla dostawy nieruchomości zabudowanej oraz możliwości wyboru opodatkowania tej dostawy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Strony & przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2016 r. (data wpływu 5 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług, zwolnienia od podatku dla dostawy nieruchomości zabudowanej oraz możliwości wyboru opodatkowania tej dostawy - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 grudnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług, zwolnienia od podatku dla dostawy nieruchomości zabudowanej oraz możliwości wyboru opodatkowania tej dostawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W czerwcu 2016 r. Polska rezydentka podatkowa podpisała umowę przedwstępną sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej. Zbywaną nieruchomość Podatniczka nabyła w 2001 r. Nabycia dokonała do majątku odrębnego, wobec obowiązywania w jej związku małżeńskim ustroju rozdzielności majątkowej. Do dnia ww. aktu Podatniczka nie dokonała rozszerzenia małżeńskiej wspólnoty majątkowej o zbywaną nieruchomość.
W dniu sporządzenia aktu notarialnego: nabywana nieruchomość nie miała charakteru rolnego (choć zgodnie z wypisem z rejestru gruntów - użytki oznaczono jako PS IV oraz R IVa i R IVb). Zabudowana była dwoma budynkami gospodarczymi w złym stanie technicznym, przeznaczonymi do rozbiórki, częściowo ogrodzona, nieuzbrojona i posiadała dostęp do drogi publicznej. Formalnie, w ewidencji budynków, prowadzonej dla tej nieruchomości odnotowano większą liczbę budynków, lecz na przestrzeni lat albo przestały istnieć, albo zawaliły się i pozostają w ruinie. Kupujący - spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) zamierza na nieruchomości zrealizować inwestycję, polegającą na budowie parku - magazynowo - logistyczno - produkcyjnego.