Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2017, sygn. 1462-IPPP1.4512.1049.2016.1.AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP1.4512.1049.2016.1.AW

prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z realizacją inwestycji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2016 r. (data wpływu 16 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z realizacją inwestycji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z realizacją inwestycji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego działającą na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Ponadto jest też czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od 1 października 2016 r. Gmina dokonała centralizacji i wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki swoich jednostek organizacyjnych - składając jedną deklarację VAT-7. Od października 2016 r. na fakturach sprzedażowych sprzedawcą jest Gmina z NIP Gminy, a wystawcą dana jednostka organizacyjna wraz z adresem, natomiast na fakturach zakupowych nabywcą jest Gmina z NIP Gminy, a odbiorcą dana jednostka organizacyjna wraz z adresem.

W latach 2017-2018 roku Gmina planuje zrealizować inwestycję pn. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie i sieci wodociągowej.... Inwestycja będzie realizowana za pośrednictwem wyłonionego zgodnie z prawem zamówień publicznych wykonawcy tj. niezwiązane z Gminą przedsiębiorstwo. Przydomowe oczyszczalnie ścieków służyć będą mieszkańcom Gminy jako miejsca, do których odprowadzane będą ścieki. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 działanie (MO7) Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich poddziałanie (7.2) Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii , operacje typu Gospodarka wodno-ściekowa. Projekt dotyczy budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na działkach osób fizycznych z terenu gminy oraz budowy sieci wodociągowej. Do projektu zakwalifikowało się 22 gospodarstwa domowe. Gmina planuje uzyskanie dofinansowanie 63,63% kosztów kwalifikowanych obejmujących opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, wykonanie przydomowych oczyszczalni i sieci wodociągowej, programu funkcjonalno-użytkowego oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego. Pozostałe 36,37% kosztów oraz podatek VAT stanowił będzie wkład własny Gminy oraz wkład własny mieszkańca w odniesieniu do obiektów będących własnością mieszkańców. Wydatki inwestycyjne będą dokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez wykonawcę ze wskazaniem danych Gminy. W związku z realizacją zadania Gmina będzie pobierała od mieszkańców wpłaty z tytułu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. W/w wpłaty będą uiszczane przez mieszkańców na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, w których zobowiązanie na rzecz Gminy określone zostanie jako udział w kosztach budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Dokonanie wpłaty udziału finansowego na rachunek Gminy będzie warunkiem koniecznym do wybudowania oczyszczalni na posesji danego mieszkańca. Od wpłat dokonanych przez mieszkańców na rachunek Gminy odprowadzany będzie podatek VAT w wysokości 23% oraz będą wystawiane faktury. Szacowana wartość udziału w kosztach wykonania przydomowych oczyszczalni ścieków wynosi ok. 2500-3000 zł od każdego mieszkańca, u którego zostanie wybudowana oczyszczalnia, co stanowi średnio ok. 13% wartości wybudowanej oczyszczalni. Po wybudowaniu przydomowe oczyszczalnie, jako rzeczy ruchome będą własnością Gminy , które po upływie 5 lat staną się własnością właścicieli posesji, na których zostały wybudowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00