Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2017, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.1068.2016.2.ANK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.1068.2016.2.ANK
w zakresie możliwości i momentu zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu prac aranżacyjnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 grudnia 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 19 grudnia 2016 r.), uzupełnionym 2 lutego 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu prac aranżacyjnych (część pytania sformułowanego we wniosku) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 grudnia 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu prac aranżacyjnych. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z 23 stycznia 2017 r., Znak: 2461-IBPB-1-2.4510.1068.2016.1.ANK wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 2 lutego 2017 r.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej także: Spółka) jest wspólnikiem w Spółce Cywilnej. Spółka Cywilna prowadzi działalność w zakresie zagospodarowywania nieruchomości na własny rachunek. Spółka Cywilna jest w trakcie realizacji inwestycji polegającej na budowie biurowca i zamierza uzyskiwać przychody z wynajmu powierzchni biurowo-usługowej. Co do zasady, po zawarciu umowy najmu, a przed wprowadzeniem się danego najemcy do budynku, następować będzie dostosowanie określonej powierzchni do potrzeb przyszłego użytkownika najemcy. W związku z przedmiotowymi dostosowaniami, w budynku wykonywane będą odpowiednie prace mające na celu zaadoptowanie wynajmowanych powierzchni zgodnie z wymogami najemcy. Zakres prac aranżacyjnych zależny będzie od przedstawionych przez najemcę wymagań i wielkości wynajętej powierzchni. Aranżacja wynajmowanych powierzchni dla potrzeb poszczególnych najemców będzie działaniem typowym, tzn. prace te dotyczyć będą w zasadzie wszystkich najemców, a specyfika najmu powierzchni biurowo-usługowych powoduje, że mogą one występować częstotliwie, czasami nawet kilka razy w roku. Umowy najmu z użytkownikami lokali w budowanym centrum biurowo-usługowym zawierane przez Spółkę Cywilną, co do zasady przewidywać będą oddanie lokalu najemcy w określonym standardzie. Koszty aranżacji lokalu dla potrzeb danego najemcy, w szczególności aranżacji wnętrza, ponosić będzie Spółka Cywilna. Prace aranżacyjne (w tym w szczególności montaż i demontaż ścianek, podnoszenie podłogi, malowanie i odświeżanie ścian, założenie i wymiana wykładziny, odpowiednie rozmieszczenie układu instalacji technicznych, montaż i demontaż zabudowy łazienkowej czy innych elementów wystroju wnętrz), o których mowa we wniosku, dotyczyć będą robót niezbędnych w zasadzie przy zawarciu umowy z pierwszym, jak i każdym kolejnym najemcą (Spółka podkreśla, iż nie obejmują one doprowadzenia lokali do tzw. stanu deweloperskiego) i nie będą stanowiły ulepszenia środka trwałego w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c Ustawy CIT, tj. nie będą powiększać wartości początkowej budynku lub innych środków trwałych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right