Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2017, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.464.2017.2.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.464.2017.2.AP
Podatek od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z darowizną gospodarstwa rolnego na rzecz córki.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2017 r. (data wpływu 24 października 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 grudnia 2017 r. (data wpływu 7 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z darowizną gospodarstwa rolnego na rzecz córki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 października 2017 r. wpłynął to tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z darowizną gospodarstwa rolnego na rzecz córki. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 4 grudnia 2017 r. poprzez przeformułowanie pytań oraz doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest rolnikiem indywidualnym. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 16 ha. Od 2008 r. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik płatnik VAT. Składa kwartalnie rozliczenie deklaracji do Urzędu Skarbowego. Wnioskodawca zajmuje się produkcją rolną oraz hodowlą krów, jałówek i bydła. Sprzedaje mleko do mleczarni, bydło. Kupuje bydło i środki do produkcji rolnej. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego Wnioskodawca zamierza przekazać gospodarstwo rolne w całości następcy (córce) w ramach darowizny. Gospodarstwo będzie przekazane w formie aktu notarialnego. Przedmiotem przekazania będzie całe gospodarstwo (przedsiębiorstwo) w postaci całego gospodarstwa rolnego ziemia wraz z budynkami, zakupionymi maszynami, inwentarzem i wszystkimi zapisami na zasadzie darowizny w formie aktu notarialnego. Wnioskodawca Darczyńca nie zamierza kontynuować działalności rolniczej jako zarejestrowany podatnik VAT. Natomiast obdarowany od dnia przejęcia gospodarstwa (córka darczyńcy) zostanie zarejestrowany jako czynny płatnik podatku VAT i będzie kontynuować prowadzoną działalność rolniczą w takim samym zakresie; przekazany majątek będzie służył nadal działalności opodatkowanej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right