Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2017, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.409.2017.1.AD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.409.2017.1.AD

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności, a następnie ich zbycia oraz udokumentowania tej transakcji.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2017 r. (data wpływu 12 września 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 listopada 2017 r. (data wpływu 10 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności, a następnie ich zbycia oraz udokumentowania tej transakcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności, a następnie ich zbycia oraz udokumentowania tej transakcji. Wniosek uzupełniono w dniu 6 października 2017 r. o brakującą należną opłatę oraz w dniu 10 listopada 2017 r. o wskazanie sposobu doręczenia korespondencji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Zainteresowany chciałby rozpocząć działalność w zakresie nabywania wierzytelności, a następnie dalszej jej odsprzedaży (wierzytelności wobec Towarzystw Ubezpieczeniowych o podłożu odszkodowawczym w związku z zaniżonymi wypłatami odszkodowań dla poszkodowanych).

Niniejsza wierzytelność nabywana jest przez Wnioskodawcę bezpośrednio od osoby poszkodowanej, w drodze umowy cywilnoprawnej cesja wierzytelności praw do tej szkody za określoną cenę, która jest niższa niż wartość nominalna wierzytelności. Od wartości tej odprowadzany jest przez Zainteresowanego (jako Cesjonariusza) podatek od czynności cywilnoprawnej PCC3, a poszkodowany jako sprzedający tą wierzytelność (Cedent) jest zobowiązany zapłacić podatek dochodowy, o czym jest informowany w umowie cesji wierzytelności, którą podpisuje. Nabycie wierzytelności następuje we własnym imieniu, na własny rachunek oraz na własne ryzyko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00