Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.250.2017.1.WM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.250.2017.1.WM
Czy wydatek, który poniósł na zakup kasku oraz odzieży ochronnej, przystosowanej specjalnie do jazdy na motocyklu oraz opatrzonej w sposób trwały cechami charakterystycznymi dla firmy, Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez siebie firmy?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2017 r. (data wpływu 25 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na zakup wyposażenia dla motocyklisty (rękawic, odzieży specjalnej i ochronnej) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na zakup wyposażenia dla motocyklisty (rękawic, odzieży specjalnej i ochronnej).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie następujących obszarów: działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, naprawa i konserwacja maszyn, sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania, zarządzanie stronami internetowymi. W maju 2017 r. Wnioskodawca zawarł umowę tak zwanego leasingu operacyjnego, który spełnia wszystkie przesłanki zawarte w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umowa dotyczyła zakupu motocykla marki BMW model BMW F700GS. W miesiącu maju i kwietniu 2017 r. Wnioskodawca zakupił również akcesoria do motocykla takie jak: kurtkę motocyklową Rucha infinity, kask shark openline fluo, rękawicę, kamizelkę odblaskową, spodnie motocyklowe seca rayden oraz kominiarkę, które stanowią przesłanki bezpieczeństwa oraz są wymagane prawem o ruchu drogowym. Zarówno motocykl jak i akcesoria zakupione do niego służą w wykonywaniu usług w jego działalności gospodarczej. Zakupioną odzież Wnioskodawca planuje opatrzyć nazwą swojej firmy w sposób trwały i widoczny. Dodatkowo ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prowadzona działalność w całości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Charakter prowadzonej przez podatnika działalności wiąże się z koniecznością szybkiego dotarcia do klienta. W związku z tym, że większość klientów prowadzi swoją działalność w mieście z dużymi problemami komunikacyjnymi, najlepszym rozwiązaniem zapewniającym mobilność, a więc szybki dostęp do klienta jest korzystanie z motocykla. Decyzję o zakupie motocykla Wnioskodawca podjął ze względu na fakt, iż poruszanie się i parkowanie samochodem w centrum dużego miasta (szczególnie w godzinach szczytu), jest wysoce utrudnione. Prowadzona przez niego działalność wymaga, w związku z prowadzonymi sprawami, wizyt u klientów, a także w urzędach i sądach. Biorąc pod uwagę natężenie ruchu w mieście, motocykl jest optymalnym środkiem transportu zapewniającym Wnioskodawcy sprawne i szybkie przemieszczanie się. Motocykl umożliwia mu szybkie dotarcie do klienta, urzędu, czy sądu na terenie całego miasta.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right