Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2017, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.397.2017.1.ISK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.397.2017.1.ISK
w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy i opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2017 r. (data wpływu 13 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy i opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy i opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 11 sierpnia 2017 r. Wnioskodawca wspólnie z żoną zawarł warunkową umowę nabycia nieruchomości do majątku wspólnego dla ich potrzeb (aby zamieszkać w osiemnastowiecznym drewnianym domku na pięknej działce). Umowa przeniesienia własności ma zostać zawarta w terminie 3 miesięcy, jeśli Lasy Państwowe nie skorzystają z prawa pierwokupu. Zakup dotyczy udziału wynoszącego &½ nieruchomości o pow. 4,3948 ha zabudowanej parterowym budynkiem mieszkalnym i dwoma budynkami gospodarczymi. Użytki: B-0,0581 ha, LS IV 0,7711 ha, Ł IV 1,4382 ha, N-0,4410 ha, R IVa 1,6864 ha. Działka w MPZP jest oznaczona w części jako MN, w części jako MN/U, w części jako U, w części jako Z, w części jako KS i ZKS. Właścicielka udziału &½ była w posiadaniu nieruchomości i zamieszkiwała w tym budynku. Pozostałe współwłaścicielki zamieszkują poza tą nieruchomością. Wnioskodawca wraz z żoną kupując tą nieruchomość mieli zapewnienie, iż przekaże im w posiadanie to czym dysponuje. Byli więc przekonani, iż w ramach współposiadania będą mogli zamieszkiwać w budynku po zakończeniu sprzedaży. Pieniądze na zakup udziału miały pochodzić ze sprzedaży domu w którym obecnie mieszkał Wnioskodawca z żoną i w części z pożyczki. Lasy Państwowe nie skorzystały z pierwokupu, więc Wnioskodawca z zoną muszą dokończyć transakcję. Niestety w międzyczasie sprzedająca zmarła, a jej zstępni (potencjalni spadkobiercy) nie zgadzają się z decyzją matki ani co do ceny ani co do korzystania z domu. Dodatkowo współwłaścicielki pozostałych udziałów (2x1/4) z racji śmierci sprzedającej chcą zmiany dotychczas obowiązującego podatku quod usum. Dlatego Wnioskodawca z żoną nie ma szans na zamieszkanie w tym domu. Jeśli Wnioskodawca z żoną nie będzie mógł się tam przenieść to sprzedaż ich domu nie jest możliwa, gdyż nie będą mieli pieniędzy na zapłacenie reszty ceny. Wnioskodawca nie wie jak długo potrwa postępowanie spadkowe a musi już spłacać pożyczkę zaciągniętą na zapłatę zaliczki. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest sprzedaż tego udziału. Wnioskodawca nie chce toczyć sporów ze spadkobiercami a potem jeszcze ze współwłaścicielami.