Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2017, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.369.2017.1.ISZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.369.2017.1.ISZ
w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed dniem dokonania rejestracji jako podatnik VAT czynny oraz prawa rejestracji dla celów podatku VAT od dnia rozpoczęcia działalności jako podatnik VAT czynny
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2017 r. (data wpływu 29 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed dniem dokonania rejestracji jako podatnik VAT czynny oraz prawa rejestracji dla celów podatku VAT od dnia rozpoczęcia działalności jako podatnik VAT czynny - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed dniem dokonania rejestracji jako podatnik VAT czynny oraz prawa rejestracji dla celów podatku VAT od dnia rozpoczęcia działalności jako podatnik VAT czynny.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca w dniu 10 września 2016 r. zarejestrował w CEIDG swą działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług transportowych. Wnioskodawca od pierwszego dnia prowadzenia działalności chciał być czynnym podatnikiem VAT. W tym celu podpisał On umowę z biurem rachunkowym, które miało zająć się wszystkimi formalnościami związanymi z faktem rejestracji oraz z późniejszym wysyłaniem deklaracji VAT. W efekcie zgłoszenie VAT-R nie zostało złożone do Urzędu Skarbowego.
Wnioskodawca wskazał, że od pierwszego miesiąca prowadzenia działalności gospodarczej wystawiał faktury VAT sprzedaży wykazując podatek VAT należny, a także nabywał usługi oraz towary, które były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca otrzymywał w związku z zakupami faktury VAT, z których odliczał VAT od podatku należnego wynikającego z faktur sprzedażowych. W rezultacie za każdy miesiąc rozliczeniowy składane były deklaracje VAT, a gdy nastąpiła nadwyżka w podatku należnym nad naliczonym, Wnioskodawca wpłacał należność na konto Urzędu Skarbowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right