Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2017, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.338.2017.1.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.338.2017.1.JF
W omawianym przypadku należy uznać, że Wnioskodawca dokona odpłatnego świadczenia usługi w postaci oddania nieruchomości do korzystania jednostce, co podlega opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy jako świadczenie odpłatne. Tym samym przepisy art. 8 ust. 2 ustawy nie znajdą tu zastosowania. Dochody otrzymywane przez Wnioskodawcę mające być wykorzystywane na cele statutowe stanowią odpłatność z tytułu przekazania nieruchomości w użytkowanie celem czerpania pożytków. Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób zostaną wykorzystane dochody czerpane z oddania nieruchomości Jednostce - w szczególności czy zostaną wykorzystane na czynności statutowe czy też w inny sposób. Nie ma również znaczenia to, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, budowie i remoncie nieruchomości mającej być przedmiotem przekazania Jednostce.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2017 r. (data wpływu 18 września 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oddania w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości własnej jednostce organizacyjnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 września 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oddania w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości własnej jednostce organizacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, zwany dalej Wnioskodawcą, jest duszpasterską instytucją charytatywną Kościoła Katolickiego w Polsce, erygowaną przez Konferencję Episkopatu Polski, nawiązującą w swojej działalności do tradycji sprzed 1950 roku. Wnioskodawca prowadzi działalność na podstawie przepisów prawa, regulujących zasady działania kościelnych osób prawnych, a także zasady działania organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, w tym przede wszystkim na podstawie: