Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2017, sygn. 0111-KDIB4.4014.243.2017.2.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4014.243.2017.2.MD

Skoro zatem jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, prawo majątkowe będące przedmiotem umowy cesji (tj. Wierzytelność) jest wykonywane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz z uwagi na fakt, że umowa cesji wierzytelności będzie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to należy stwierdzić, że opisana we wniosku umowa przelewu wierzytelności nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 sierpnia 2017 r. (data wpływu 11 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym 18 września 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przelewu wierzytelności &− jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przelewu wierzytelności.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym, w piśmie z 30 sierpnia 2017 r. znak: 0111-KDIB4.4014.243.2017.1.MD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 18 września 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym. Wierzyciel jest osobą prawną, rezydentem podatkowym Księstwa Liechtenstein. Dłużnik jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym.

Wierzyciel posiada wierzytelność pieniężną w stosunku do Dłużnika z tytułu udzielonej Dłużnikowi pożyczki. Kwota wierzytelności wynosi 15.341.717,78 złotych (piętnaście milionów trzysta czterdzieści jeden tysięcy siedemset siedemnaście złotych siedemdziesiąt osiem groszy) i jest oprocentowana w wysokości 9% w stosunku rocznym. Dłużnik, zgodnie z umową pożyczki, ma spłacić dług bezgotówkowo przelewem na rachunek bankowy Wierzyciela w banku zagranicznym w Szwajcarii (bank ma zarząd i siedzibę w Szwajcarii). Wnioskodawca zamierza nabyć w przyszłości od Wierzyciela wierzytelność przysługującą Wierzycielowi w stosunku do Dłużnika na podstawie umowy przelewu wierzytelności (cesja wierzytelności). Umowa przelewu wierzytelności zostanie zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Wierzycielem za granicą w Księstwie Liechtenstein, według prawa obowiązującego w Księstwie Liechtenstein. Wnioskodawca, na podstawie umowy przelewu wierzytelności, przejmie od Wierzyciela całą przysługującą Wierzycielowi w stosunku do Dłużnika wierzytelność (kwotę główną wraz z odsetkami), natomiast Wnioskodawca za przejętą wierzytelność zapłaci Wierzycielowi kwotę główną, to jest 15.341.717,78 złotych (piętnaście milionów trzysta czterdzieści jeden tysięcy siedemset siedemnaście złotych siedemdziesiąt osiem groszy). Zapłata tej kwoty zostanie dokonana przez Wnioskodawcę bezgotówkowo przelewem na rachunek w banku zagranicznym w Szwajcarii (bank ma zarząd i siedzibę w Szwajcarii). Ponieważ Wnioskodawca prowadzi interesy za granicą ze względu właśnie na jego przyszłe cele biznesowe Wnioskodawca, informując pisemnie Dłużnika o przelewie wierzytelności, wskaże Dłużnikowi, iż Dłużnik będzie musiał dokonać na rzecz Wnioskodawcy spłaty całej wierzytelności (kwoty głównej wraz z odsetkami) bezgotówkowo przelewem na zagraniczny rachunek bankowy Wnioskodawcy w banku położonym w Niemczech (bank Wnioskodawcy ma zarząd i siedzibę w Niemczech). Ponieważ zagraniczny rachunek bankowy Wnioskodawcy w banku położonym w Niemczech prowadzony jest w EURO, a kwota wierzytelności wyrażona jest w złotówkach Wnioskodawca w wyżej wymienionym piśmie zobowiąże Dłużnika, by dokonał spłaty długu na rzecz Wnioskodawcy na wskazane powyżej zagraniczne konto Wnioskodawcy w banku położonym na terenie Niemiec w EURO po przeliczeniu złotych na EURO według średniego kursu EURO do złotego ustalonego przez Narodowy Bank Polski w dniu poprzedzającym dzień dokonania przelewu przez Dłużnika środków pieniężnych tytułem spłaty długu na rzecz Wnioskodawcy. Na koniec Wnioskodawca informuje, że żadna ze stron umowy przelewu wierzytelności (cesji wierzytelności) nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług ani też nie będzie z niego zwolniona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00