Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2017, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.173.2017.1.AMN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.173.2017.1.AMN
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2017 r. (data wpływu 20 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. Obecnie posiada uprawnienia nadane przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa w zakresie szacowania nieruchomości. W najbliższej przyszłości Wnioskodawca ma zamiar uzyskać wpis na listę doradców podatkowych. Wnioskodawca w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa ma zamiar świadczyć usługi doradcze, w tym usługi doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym oraz usługi wyceny majątku, w tym usługi wyceny nieruchomości dokonywane przez rzeczoznawcę majątkowego w formie operatu szacunkowego (art. 150 ust. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Usługi związane z doradztwem podatkowym będą przyjmowały najczęściej formę opinii z dziedziny prawa podatkowego odnoszących się do stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych przedstawionych przez zamawiającego opinię. Będą one udostępniane zamawiającemu na piśmie oraz potwierdzone pieczęcią doradcy podatkowego, w sprawach mniejszej wagi opinie mogą być wyrażane w formie wiadomości przesyłanych drogą elektroniczną, podpisanych przez Wnioskodawcę imieniem i nazwiskiem. Jako doradca podatkowy Wnioskodawca będzie również sporządzał dokumentacje cen pomiędzy podmiotami powiązanymi, o których mowa w odrębnych przepisach. Czynności rzeczoznawcy majątkowego będą stanowiły opinie (operaty szacunkowe) sporządzane na potrzeby klientów komercyjnych (na potrzeby negocjacji ceny, zabezpieczenia kredytu bankowego) lub w związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym, podatkowym, sądowym jako opinia prywatna lub zlecona przez sąd i organ państwowy lub komornika. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy będą również usługi due diligence polegające na sporządzaniu wielopłaszczyznowych analiz (prawnych, ekonomicznych, technicznych) dotyczących przedsiębiorstw i nieruchomości na potrzeby transakcji takich jak np. sprzedaż, wniesienie wkładu w postaci aportu. Możliwe jest również, że w ramach swojej działalności Wnioskodawca będzie opracowywał materiały szkoleniowe dla podmiotów zewnętrznych. Umowy (w formie pisemnej lub ustnej) o świadczenie opisanych we wniosku usług będą zawierane z zastrzeżeniem przeniesienia przez Wnioskodawcę praw do korzystania z danego utworu: operatu szacunkowego, opinii, projektu pisma czy materiału szkoleniowego na rzecz zamawiającego. Faktury wystawione przez Wnioskodawcę będą zawierały wyszczególnione pozycje takie jak: operat szacunkowy, projekt wniosku itp. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, przeniesienie na rzecz zamawiających praw do wytworzonych opracowań będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług zgodnie z odrębnymi przepisami. Oprócz przenoszenia na rzecz zamawiającego praw do dysponowania przedmiotem umowy Wnioskodawca będzie świadczył inne usługi związane z czynnościami doradcy podatkowego i rzeczoznawcy majątkowego, które będą stanowiły przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.