Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2017, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.127.2017.1.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 lipca 2017 r. (data wpływu 2 sierpnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2017 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka). Umowa Spółki precyzyjnie określa w jakim procencie zysku (i strat) Spółki uczestniczą jej poszczególni wspólnicy, w tym Wnioskodawca. Wnioskodawcy przysługuje względem Spółki wierzytelność z tytułu pożyczki (dalej: Wierzytelność). Z uwagi na fakt, iż Spółka nie dysponuje środkami finansowymi na spłatę Wierzytelności, Wnioskodawca zdecydował się zawrzeć ze Spółką umowę o nieodpłatne zwolnienie z długu, a tym samym umorzyć Wierzytelność jaką ma względem Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, zważywszy na fakt, iż Wnioskodawca jest jednocześnie wierzycielem dokonującym zwolnienia z długu, jak i wspólnikiem spółki osobowej, która jest z długu zwalniana, powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód w rozumieniu Ustawy PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane we wniosku umorzenie Wierzytelności nie powoduje powstania po jego stronie przychodu w rozumieniu Ustawy PIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00