Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2017, sygn. 0115-KDIT2-3.4010.177.2017.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4010.177.2017.1.PS
Możliwość i moment zaliczenia do kup nieściągalnych wierzytelności.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca posiada siedzibę i miejsce zarządu w Polsce oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (podatek CIT). Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Wnioskodawca zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Rok podatkowy Wnioskodawcy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.
Wnioskodawca posiada wobec jednego ze swoich kontrahentów, tj. x S.A. (X) wierzytelności handlowe wynikające z transakcji handlowych zawartych przez Wnioskodawcę z X (Wierzytelności).
Wierzytelności wynikają z: (i) pierwotnych transakcji handlowych, tj. sprzedaży towarów przez Wnioskodawcę na rzecz X (wierzytelności te nie zostały zakupione) (Wierzytelności Handlowe), oraz (ii) z tytułu udzielonej przez Wnioskodawcę na rzecz X pożyczki (Wierzytelności z Pożyczki).
Postanowieniem z dnia 19 stycznia 2005 r. Sąd Rejonowy w N. Wydział V Sąd Gospodarczy, ogłosił upadłość X oraz wezwał wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Wnioskodawca - jako wierzyciel X - zgłosił wierzytelność. Syndyk masy upadłości X: