Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2017, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.161.2017.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.161.2017.1.AP
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z transportem i utylizacją wadliwego towaru.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 lipca 2017 r. (data wpływu 27 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z transportem i utylizacją wadliwego towaru & jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lipca 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z transportem i utylizacją wadliwego towaru.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca & Sp. z o.o., jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe, jest czynnym podatnikiem VAT, podatnikiem VAT-UE i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Przeważającym rodzajem działalności gospodarczej Spółki jest zgodnie z PKD 10.12.Z & przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu. Wnioskodawca dokonuje sprzedaży swoich wyrobów zarówno w kraju, jak i za granicą i w zależności od porozumienia z nabywcą (które nie zawsze przybiera formę pisemną), to albo na koszt Wnioskodawcy ciąży obowiązek dostarczenia towaru do nabywcy, albo to nabywca organizuje i ponosi koszty transportu. Dochodzi jednak do zdarzeń, że pomimo dochowania przez Wnioskodawcę należytej staranności, która przejawia się m.in. w przeprowadzaniu badań laboratoryjnych z wymaganą przez prawo częstotliwością, kontroli przeprowadzanej przez pracowników działu jakości, czy przez specjalistyczne urządzenia (np. detektory metali) itp. & po otrzymaniu towaru przez nabywcę i przeprowadzeniu przez niego kontroli i badań okazuje się, że towar z jakiegoś powodu nie nadaje się do spożycia przez ludzi i musi zostać zutylizowany. W takich przypadkach, jeżeli to na odbiorcy ciążył początkowo obowiązek organizacji i pokrycia kosztów transportu, to ze względu na to, że odbiorca otrzymał towar, który nie nadaje się do spożycia przez ludzi i musi zostać zutylizowany & Wnioskodawca zostaje obciążony kosztami transportu oraz kosztami utylizacji.