Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2017, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.424.2017.1.JC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.424.2017.1.JC

Braku obowiązku opodatkowania sprzedaży działek gruntu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2017 r. (data wpływu 17 lipca 2017 r.), uzupełnionym w dniu 16 sierpnia 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania sprzedaży działek gruntu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 16 sierpnia 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania sprzedaży działek gruntu.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wraz z mężem jesteście Państwo emerytami, właścicielami kilku działek rekreacyjnych położonych w obrębie geodezyjnym, gm. , powstałych w wyniku podziału gruntów rolnych dokonanego w 1998 r. W dniu 2016 r. sprzedali Państwo działkę rekreacyjną o numerze 185/25. Umowa sprzedaży działki jest potwierdzona aktem notarialnym z dnia transakcji, sporządzonym w Kancelarii Notarialnej przed notariuszem. Nabywcą działki jest małżeństwo, które kupiło ją ze względu na położenie blisko miejsca zamieszkania ich rodziny. Cena sprzedaży działki została ustalona na kwotę zł. Notariusz, sporządzając umowę sprzedaży stwierdziła, że od ceny sprzedaży musi być odprowadzony podatek od towarów i usług. Próbowała Pani wraz z mężem wyjaśnić, że nie jesteście podatnikami podatku VAT, że działki są osobistym majątkiem prywatnym nabytym bez zamiaru handlu i w związku z tym uważa Pani, że podatek VAT od ceny tej transakcji nie powinien być naliczany. Pomimo wyjaśnień, notariusz wprowadziła do umowy zapis w formie oświadczenia że w zakresie sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem niniejszej umowy są podatnikami podatku VAT i ustalona cena zawiera podatek VAT. (pkt. 6 umowy). Od tej transakcji opłacili Państwo podatek VAT naliczony przez notariusza. Nie zgadzając się ze stwierdzeniem określającym w umowie sprzedaży jako podatników podatku VAT, wnosi Pani o interpretację przepisów art. 15 ustawy o podatku VAT w sposób uznający, że w opisanym przypadku nie jest Pani podatnikiem podatku VAT i że od dokonanej już transakcji, jak również od sprzedaży następnych działek podatek VAT nie będzie należny. Zwróciła Pani uwagę, że nie prowadzicie z mężem jakiejkolwiek działalności gospodarczej, a grunty w działkach rekreacyjnych których jesteście właścicielami, nigdy nie były wykorzystywane w jakiejkolwiek działalności, bowiem są majątkiem osobistym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00