Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2017, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.220.2017.1.ISL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.220.2017.1.ISL

Możliwość opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej przy zastosowaniu norm szacunkowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2017 r. (data wpływu 3 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej przy zastosowaniu norm szacunkowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej przy zastosowaniu norm szacunkowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym. Obecnie prowadzi samodzielnie działalność stanowiącą działy specjalne produkcji rolnej uprawę kwiatów ozdobnych w ramach gospodarstwa ogrodniczego (dalej: Gospodarstwo). Jednocześnie, jest jednym ze wspólników w Spółce jawnej (dalej: Stara Spółka) również prowadzącej działalność stanowiącą działy specjalne produkcji rolnej. Wnioskodawczyni zamierza wystąpić ze Starej Spółki i przystąpić do nowo utworzonej spółki osobowej, która działać będzie w formie spółki jawnej lub komandytowej (dalej: Nowa Spółka1) bądź przekształcić Starą Spółkę w spółkę komandytową (dalej: Nowa Spółka2). Przedmiotem działalności Nowej Spółki1 bądź Nowej Spółki2 będzie również uprawa kwiatów ozdobnych, spełniająca kryteria do sklasyfikowania jej jako działu specjalnego produkcji rolnej. Aktualnie Wnioskodawczyni rozlicza się zgodnie z metodą określoną w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dochód ustala przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw (zarówno z prowadzonego Gospodarstwa, jak i w ramach Starej Spółki). Wnioskodawczyni nie powiadomiła właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze prowadzenia ksiąg dla potrzeb ustalenia podatku dochodowego od osób fizycznych, ani nie osiągnęła w 2016 r. przychodów równych, bądź przekraczających 2 000 000 Euro z prowadzonego indywidualnie Gospodarstwa. Natomiast, Nowa Spółka1 bądź Nowa Spółka2 - funkcjonująca w formie spółki jawnej osób fizycznych zamierza dobrowolnie prowadzić księgi rachunkowe. Jeżeli Nowa Spółka1 bądź Nowa Spółka2 zorganizowana będzie w formie spółki komandytowej, obowiązkowo będzie prowadzić księgi rachunkowe, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r., poz. 1047). W efekcie, dochody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z działu specjalnego produkcji rolnej prowadzonego przez Nową Spółkę będą rozliczane zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00