Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2017, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.226.2017.2.DM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.226.2017.2.DM

Czy Wnioskodawca wraz z zawarciem kontraktu menedżerskiego, stanowiącego odbicie dotychczasowego stosunku pracy na stanowisku Członka Zarządu, wymuszonego wejściem w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, stanie się podatnikiem podatku VAT w związku z wykonywaniem czynności w ramach ww. kontraktu oraz czy ww. czynności będą opodatkowane podatkiem VAT?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2017 r. (data wpływu 10 maja 2017 r.) uzupełnionym w dniu 23 czerwca 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania za podatnika i opodatkowania czynności realizowanych na podstawie kontraktu menadżerskiego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 23 czerwca 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za podatnika i opodatkowania czynności realizowanych na podstawie kontraktu menadżerskiego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku Członka Zarządu P Spółki Akcyjnej jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. Zgodnie z zawartą umową o pracę, Wnioskodawca świadczy pracę na rzecz Spółki na stanowisku Członka Zarządu, którego obowiązki określone są przez Kodeks spółek handlowych, Kodeks pracy, Statut Spółki, Regulamin Zarządu Spółki oraz inne przepisy prawne regulujące zakres praw i odpowiedzialności osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. W dniu 9 września 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U. z 2016, poz. 1202). Ustawa ta częściowo uchyla i zastępuje zasady mające zastosowanie do członków organów spółek wynikające dotychczas z ustawy kominowej, tj. ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. z 2015 r., poz. 2099). Nowa ustawa przewiduje jednolity model nawiązywania stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji przez członka organu zarządzającego, a mianowicie zawieranie umów o świadczenie usług zarządzania, czyli kontraktów menedżerskich będących umowami cywilnoprawnymi. Zawarcie kontraktu menedżerskiego rodzi prawne konsekwencje w zakresie podatków. Wobec przygotowywania się Wnioskodawcy do mających miejsce w niedalekiej przyszłości zmian w zakresie podstawy zatrudnienia w Spółce, Wnioskodawca powziął w wątpliwość czy wraz z momentem zawarcia kontraktu menedżerskiego stanie się płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu świadczenia usług określonych w umowie. Wnioskodawca nie zdecydował jeszcze czy będzie wykonywać czynności objęte kontraktem menedżerskim w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca zastrzega jednak, że w czasie trwania umowy, nie będzie świadczył żadnych innych usług, niż te wynikające z umowy o świadczenie usługi zarządzania Spółką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00