Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2017, sygn. 0461-ITPP1.4512.112.2017.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0461-ITPP1.4512.112.2017.1.MS

Brak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży urządzeń fiskalnych za pomocą kasy rejestrującej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2017 r. (data wpływu 13 stycznia 2017 r.), uzupełnionym w dniu 21 marca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku ewidencjonowania sprzedaży urządzeń fiskalnych za pomocą kasy rejestrującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 21 marca 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku ewidencjonowania sprzedaży urządzeń fiskalnych za pomocą kasy rejestrującej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest firmą zajmującą się sprzedażą i serwisem urządzeń fiskalnych. Wnioskodawca wskazał, że wszystkie osoby zgłaszające się do jego firmy po zakup urządzenia fiskalnego, mają już wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczych (najczęściej o statusie oczekuje na rozpoczęcie). Zgodnie z procedurami dotyczącymi urządzeń fiskalnych, jeżeli dany podmiot objęty jest obowiązkiem posiadania urządzenia fiskalnego od dokonania pierwszej sprzedaży to, musi zawiadomić odpowiedni urząd skarbowy o rozpoczęciu ewidencji sprzedaży na urządzeniu fiskalnym i najwcześniej następnego dnia ufiskalnić urządzenie, jednak dopiero następnego dnia po fiskalizacji może rozpocząć ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej. W większości przypadków dzień rozpoczęcia ewidencji na urządzeniu fiskalnym będzie pierwszym dniem, kiedy działalność zmieni swój status na Aktywny. Wnioskodawca wskazał, że przykładowo klient, który zakłada działalność gospodarczą zgłosi się do firmy Wnioskodawcy w dniu 10 lutego 2017 r. celem zakupu kasy fiskalnej. Klient ten, założy działalność od 1 lutego 2017 r., uzyskując wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczych ze statusem Oczekuje na rozpoczęcie. Jako datę rozpoczęcia działalności wskaże dzień 15 lutego 2017 r. i właśnie od 15 lutego 2017 r. chciałby rozpocząć ewidencję na kasie fiskalnej. Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w przedstawionych okolicznościach jego klient powinien być traktowany jako przedsiębiorca, czy jeszcze jako osoba fizyczna (bo działalność nie jest jeszcze aktywna), a co za tym idzie czy Wnioskodawca powinien ewidencjonować sprzedaż urządzenia wystawiając takiemu klientowi fakturę, czy fakturę do paragonu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00