Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.31.2017.2.JŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.31.2017.2.JŁ
Czy można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu wszystkie ubytki i niedobory powstające w paliwach wyłącznie w sposób niezawiniony?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2017 r. (data wpływu 10 marca 2017 r.), uzupełnionych w dniu 14 czerwca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest w szczególności sprzedaż paliw silnikowych oraz gazu LPG do pojazdów silnikowych na stacjach paliw. Paliwa są kupowane w bazach paliwowych, transportowane w cysternach samochodowych, przyjmowane na stacjach do zbiorników i następnie wydawane w razie sprzedaży lub innego wykorzystania. Firma posiada specjalne procedury i zabezpieczenia zapobiegające powstawaniu jakichkolwiek strat tzw. niezawinionych. Jednakże ze specyfiki towaru paliwa płynne wynika fakt powstawania strat materiałowych, będących normalnym następstwem prowadzonej działalności w danej branży obrotu paliwami płynnymi. Wnioskodawca wskazał, iż ubytki w paliwach powstające w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie dotyczą wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego. Powstające ubytki nie spełniają przesłanki definicji ubytków wynikającej z ustawy o podatku akcyzowym. Ubytki i niedobory powstają w sposób niezawiniony. Powstają w okolicznościach, które wykluczają całkowicie powstawanie strat w sposób zawiniony. Straty te powstają przy wykonywaniu czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z naturalnymi właściwościami paliw. Są one skutkiem różnicy temperatur nalewu i zlewu paliwa oraz wynikają z różnicy w dokładności urządzeń pomiarowych. Strata będzie należycie udokumentowana. Wielkość strat i niedoborów będzie wynikała z inwentaryzacji prowadzonej zgodnie z ustawą o rachunkowości.