Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2017, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.126.2017.3.ALN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.126.2017.3.ALN

Określenie prawidłowości naliczenia podstawy opodatkowania dla procedury VAT marża.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2017 r. (data wpływu 7 kwietnia 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 czerwca 2017 r. (data wpływu 12 czerwca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenie prawidłowości naliczenia podstawy opodatkowania dla procedury VAT marża - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenie prawidłowości naliczenia podstawy opodatkowania dla procedury VAT marża.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 czerwca 2017 r. (data wpływu 12 czerwca 2017 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. (ostatecznie doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: handel używanymi samochodami oraz wynajem i dzierżawa pojazdów samochodowych. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest zarejestrowany dla potrzeb dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych. Samochody, które Wnioskodawca kupuje do dalszej odsprzedaży spełniają definicję towaru używanego, o którym mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług i w chwili odsprzedaży nadają się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie. Samochody używane Wnioskodawca sprowadza z Unii Europejskiej tj. z Niemiec. Samochody te zakupuje na aukcjach internetowych firmy niemieckiej . Firma ta jest zarejestrowanym podatnikiem VAT unijnym i wystawia Wnioskodawcy faktury, na których podaje swój numer unijny , a wartość samochodu sprzedawanego jest podana jako kwota netto bez wykazania stawki VAT. Według wiedzy Wnioskodawcy firma jest wyłącznym właścicielem sprzedawanych samochodów. Na stronie tej firmy umieszczane są zdjęcia i opisy samochodów, które podlegają licytacji. Zakup następuje po wylicytowaniu samochodu na aukcji. Po zakupie samochodu, Wnioskodawca otrzymuje od firmy dwie faktury, których wystawcą jest firma , na których wylicytowana wcześniej cena samochodu jest podzielona. Na pierwszej fakturze zawsze widnieją trzy pozycje: 1) towar-samochód (procedura marża) 2) usługa przygotowania dokumentów (procedura odwrotne obciążenie) i 3) usługa przygotowania samochodu do wydania (procedura odwrotne obciążenie). Na drugiej fakturze dodatkowo ujęta jest opłata aukcyjna (procedura odwrotne obciążenie). Suma wszystkich tych kwot stanowi wylicytowaną przez Wnioskodawcę cenę zakupu samochodu (aukcyjną) czyli suma wszystkich tych kwot stanowi wynagrodzenie dla dostawcy samochodu, przy czym wartość samochodu określona na fakturze w skrajnych przypadkach stanowi mniej niż 50% wylicytowanej ceny zakupu, a reszta to wymienione opłaty dodatkowe. Ponadto dodatkowo Wnioskodawca korzysta z usługi transportu zakupionego samochodu do Polski, realizowanego również przez firmę i fakturowanego oddzielnie. Przy sprzedaży w Polsce zakupionych w ten sposób samochodów używanych stosuje procedurę szczególną, określoną w art. 120 ust. 4 ustawy, tj. opodatkowanie marży. Kwotę marży dla celów wyliczenia podatku należnego z tytułu sprzedaży tych samochodów Wnioskodawca wylicza w następujący sposób: za kwotę nabycia Wnioskodawca przyjmuje sumę wszystkich pozycji z ww. faktur za zakup samochodu wystawionych przez ... łącznie z kwotą za transport tego samochodu wykonany przez tą firmę (przeliczone na złote według kursu średniego NBP dla euro na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tych faktur) Faktury, które ujmuje Wnioskodawca w podstawie opodatkowania są w całości opłacone; za cenę sprzedaży cenę wyrażoną na fakturze sprzedaży wystawionej kontrahentowi. Różnicę kwot jako wyliczoną marżę Wnioskodawca opodatkowuje stawką podstawową 23% .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00