Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.87.2017.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.87.2017.1.AW
Czy przychód ze sprzedaży samochodu osobowego wykupionego z leasingu na cele prywatne, nieujętego w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2017 r. (data wpływu 20 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia samochodu osobowego wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 kwietnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia samochodu osobowego wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.
We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Przedmiot umowy był ujawniony jako środek trwały Finansującego i nigdy nie figurował w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. W trakcie obowiązywania umowy leasingu Wnioskodawca zaliczał raty leasingowe oraz koszty eksploatacyjne do kosztów działalności gospodarczej. Na podstawie postanowień umowy leasingu Wnioskodawca wykupił przedmiot leasingu dokonując zapłaty z majątku wspólnego małżeńskiego Wnioskodawcy i jego małżonki, z prywatnego rachunku bankowego, niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po wykupie samochód nie jest wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, służy wyłącznie celom prywatnym. Samochód został włączony do wspólności majątkowej małżeńskiej Wnioskodawcy i jego małżonki. Wnioskodawca nie zaliczył kosztu wykupu przedmiotu leasingu do kosztów działalności gospodarczej. Po wykupie przedmiot leasingu nie został zaliczony do środków trwałych Wnioskodawcy.