Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2017, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.28.2017.1.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.28.2017.1.MG

dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2017 r. (data wpływu 31 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2017 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny.

Wnioskodawca był wspólnikiem (komandytariuszem) w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - spółce komandytowej (dalej: Spółka). Zgodnie z zapisami umowy Spółki jako wspólnik uczestniczył w zyskach i stratach Spółki w 50%. Pozostali dwaj wspólnicy - krajowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariusz) oraz osoba fizyczna - polski rezydent podatkowy (drugi komandytariusz) uczestniczyli w zyskach i stratach Spółki w wysokości odpowiednio 3% i 47%. W trakcie prowadzenia działalności przez Spółkę, jako wspólnik Wnioskodawca udzielał jej (spółce) oprocentowanych pożyczek (oprocentowanie na zasadach rynkowych). Zgodnie z treścią umów pożyczek, zwrot kapitału wraz z należnymi odsetkami miał nastąpić na koniec trwania umowy. Z racji faktu, iż Spółka nie generowała odpowiednich przychodów, w dniu 30 listopada 2016 roku podjęta została uchwała, na mocy której, jako pożyczkodawca, Wnioskodawca umorzył Spółce pożyczki wraz z należnymi na ten dzień odsetkami, w związku z czym zobowiązanie Spółki wobec Wnioskodawcy wygasło. Z tą chwilą w Spółce powstał przychód wynikający z braku konieczności zapłaty zobowiązania (spłaty pożyczek oraz odsetek). Na dzień umorzenia wskazane w uchwale zostało obliczone zobowiązanie obejmujące kapitał oraz odsetki obliczone od dnia udzielenia pożyczek do dnia umorzenia zobowiązania. Obliczona w ten sposób kwota została zaksięgowana w Spółce, jako przychód z tytułu umorzonych zobowiązań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00