Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2017, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.32.2017.1.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.32.2017.1.MW

Dokumentowanie wykonawstwa zastępczego oraz prawa do odliczenia podatku z faktur otrzymanych za wykonawstwo zastępcze.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2017 r. (data wpływu 16 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wykonawstwa zastępczego oraz prawa do odliczenia podatku z faktur otrzymanych za wykonawstwo zastępcze jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wykonawstwa zastępczego oraz prawa do odliczenia podatku z faktur otrzymanych za wykonawstwo zastępcze.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka A (dalej: Spółka) jest spółką działającą na rynku nieruchomości. Głównym przedmiotem jej działalności jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

Spółka zawiera umowy o roboty budowlane i generalne wykonawstwo jako inwestor. Przedmiotem umowy są m.in. budowy wielolokalowych budynków mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu. Spółka zamierza także prowadzić podobne inwestycje w przyszłości.

Strony umowy o roboty budowlane i generalne wykonawstwo (Spółka i Generalny Wykonawca) przewidują w niej kaucje gwarancyjne na zabezpieczenie roszczeń Spółki w stosunku do Generalnego Wykonawcy wynikających z niewykonania lub nienależytego wykonania przedmiotu umowy oraz nieusunięcia wad w okresie rękojmi i obowiązywania gwarancji jakości oraz zapłaty kar umownych, a także na wynagrodzenia dla podwykonawców i podwykonawców niezgłoszonych i niezaakceptowanych przez Zamawiającego (dalej: Kwoty zatrzymane). Wysokość Kwot zatrzymanych wynika z umowy łączącej strony: z każdej faktury VAT otrzymanej od Generalnego Wykonawcy Spółka zatrzymuje (tj. nie reguluje) określoną wartość np. 10% wartości brutto z danej faktury VAT. Spółka wskazuje, że dodatkowym zabezpieczeniem może być także gwarancja bankowa należytego wykonania umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00