Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2017, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.108.2017.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.108.2017.1.MC
Uznanie wyodrębnionej części przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz braku opodatkowania czynności wniesienia aportem ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2017 r. (data wpływu 5 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionej części przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz braku opodatkowania czynności wniesienia aportem ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionej części przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz braku opodatkowania czynności wniesienia aportem ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej i jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonego przez spółkę przedsiębiorstwa można wyróżnić:
- Działalność sprzedaży detalicznej żywności i napojów dwa sklepy delikatesowe oraz sklep internetowy,
- Działalność apteczną prowadzenie dwóch aptek ogólnodostępnych oraz apteka internetowa.
W związku z chęcią formalnego wyodrębnienia danych działalności, Wnioskodawca planuje wnieść aportem do odrębnej, istniejącej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działalność związaną ze sprzedażą detaliczną żywności i napojów jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, pozostawiając w spółce jawnej działalność apteczną. Oba rodzaje działalności, pomimo że są prowadzone w jednej formie organizacyjnej, nie są ze sobą powiązane funkcjonalnie i organizacyjnie. Na działalność apteczną składają się dwie apteki stacjonarne oraz jedna apteka internetowa. Dla każdego z punktów, zarówno sklepów i aptek, zawarte są umowy najmu lokali. Po wniesieniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (działalność sprzedaży detalicznej żywności i napojów) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe będzie dalsze kontynuowanie obu działalności. W ramach prowadzonej księgi rachunkowej możliwe jest także przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W działalności Wnioskodawcy nie istnieje jednak formalno-prawne wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w strukturach przedsiębiorstwa w postaci oddziału, wydziału. Niewątpliwie takie wydzielenie funkcjonuje w sposób faktyczny oraz funkcjonalny poprzez możliwość przypisania określonych umów, dokumentów, a także operacji do każdego z rodzajów działalności. Cała zorganizowana część przedsiębiorstwa będzie składać się zarówno z aktywów trwałych, jak i obrotowych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa zawiera poszczególne składniki w postaci własności nieruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, a także środków pieniężnych, odrębnych kas, zasobów pracowniczych, ogół praw i obowiązków, wynikających z zawartych umów lokali oraz umowy o prowadzenie księgi rachunkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right