Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2017, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.3.2017.1.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.3.2017.1.JF
w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2017 r. (data wpływu 1 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca to osoba prawna, która jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, posiada status czynnego podatnika VAT. Spółka wnioskująca nie jest obecnie stroną żadnego postępowania egzekucyjnego w administracji i nie posiada zaległości w należnościach podatkowych. Spółka posiada zarząd oraz siedzibę na terytorium Polski. Wedle wpisu w ewidencji Głównego Urzędu Statystycznego, przeważającym rodzajem działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
W grudniu 2016 r. miało miejsce zgromadzenie wspólników spółki wnioskującej, podczas, którego podjęto uchwałę o wyrażeniu zgody przez wspólników na podwyższenie kapitału zakładowego przez wspólnika spółki, który wniósł aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jako zespołu (przeznaczonego do realizacji określonych zadań gospodarczych) organizacyjnie, finansowo wyodrębnionego w ramach całego przedsiębiorstwa prowadzonego przez wspólnika spółki wnioskującej. W ramach tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w skrócie ZCP) można wyróżnić elementy tj.: ruchomości, prawa autorskie, wierzytelności, prawa z patentów i inne składniki, stanowiące łącznie zorganizowany zespół majątkowy (wyodrębniony w ramach podmiotu) umożliwiający prowadzenie działalności gospodarczej. Wierzytelności będące składnikiem tego zespołu majątkowego nie przysługują w stosunku do spółki R sp. z o.o. (nie jest ona dłużnikiem) lecz wobec podmiotu trzeciego. W uchwale wskazano, że wartość kapitału zakładowego podwyższa się o wartość nominalną (niższą niż rynkowa) zaś różnicę pomiędzy wartością rynkową aportu (kilka milionów złotych) a wartością nominalną objętych przez wspólnika nowo utworzonych udziałów przeznacza się na kapitał zapasowy spółki. Uzasadnieniem takiego postępowania wspólników jest chęć przekazania znacznej części wartości na inne niż zakładowy kapitały spółki. Wnioskodawca posiada obecnie stosunkowo duży kapitał zakładowy i nie było jednoznacznej potrzeby, aby obejmować udziały w wartości nominalnej takiej jak wartość rynkowa wnoszonego aportu i jednocześnie podwyższać o kilka milionów i tak (aktualnie) wysoki kapitał zakładowy spółki wnioskującej. Protokół zgromadzenia wspólników wraz z niezbędnymi dokumentami (oraz wnioskiem o dokonanie zmiany wpisu w Rejestrze Przedsiębiorców KRS) został złożony na biuro podawcze sądu zaś wnioskodawca występujący przy czynności podwyższenia kapitału zakładowego jako podatnik złożył deklarację dotyczącą podatku od czynności cywilnoprawnych we właściwym terminie do urzędu skarbowego.