Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2017, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.62.2017.1.SM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.62.2017.1.SM
w zakresie rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliwa silnikowego
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2017 r. (data wpływu 27 marca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliwa silnikowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 marca 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliwa silnikowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
A Sp. z o.o. jest spółką prowadzącą działalność w zakresie obrotu paliwami silnikowymi. Posiada koncesje OPC oraz OPZ, a także jest czynnym podatnikiem VAT.
Spółka sprowadza paliwa silnikowe z krajów UE dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Spółka zakupuje je bezpośrednio od podmiotu zagranicznego. A Sp. z o.o. widnieje na fakturach jako nabywca, z zastosowaniem zerowej stawki VAT.
Nabywca towaru od Spółki jest jednocześnie podmiotem prowadzącym skład podatkowy. To on dokonuje zamknięcia procedury w systemie EMCS na podstawie dokumentów e-AD. Odbiorca staje się właścicielem towaru dopiero wraz z jego wejściem na skład podatkowy. Cała transakcja odbywa się w oparciu o tzw. zawieszoną procedurę poboru akcyzy.
A Sp. z o.o. chciałby w przyszłości we własnym zakresie dokonywać rozliczeń podatku VAT.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
Czy zgodnie z ustawą o VAT zawsze płatnikiem podatku VAT będzie właściciel składu podatkowego?