Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2017, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.111.2017.1.BG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.111.2017.1.BG

w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przez Spółkę wierzytelności prowizyjnych wynikających z umowy pożyczki do podmiotu trzeciego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 15 lutego 2017 r. (data wpływu do Organu 27 lutego 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przez Spółkę wierzytelności prowizyjnych wynikających z umowy pożyczki do podmiotu trzeciego (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przez Spółkę wierzytelności prowizyjnych wynikających z umowy pożyczki do podmiotu trzeciego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu osobom fizycznym (klienci) pożyczek poza systemem bankowym. Zgodnie z treścią umów pożyczek, które Spółka zamierza zawierać z klientami, klient będzie zobowiązany do uiszczenia na rzecz Spółki dodatkowych opłat związanych z zawarciem umowy - tj. opłaty przygotowawczej (tytułem zwrotu kosztów Spółki związanych z przygotowaniem umowy oraz udzieleniem pożyczki obejmujących: rozpatrzenie wniosku o udzielenie pożyczki, weryfikację pożyczkobiorcy i badanie zdolności kredytowej, podjęcie decyzji o udzieleniu pożyczki oraz przygotowanie i wysłanie dokumentu umowy pożyczki) oraz opłaty prowizyjnej (dalej łącznie jako: prowizja). Zgodnie z zapisami umowy, prowizja będzie należna w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy, przy czym kwota prowizji będzie spłacana przez klienta w ratach. Spłacane przez klientów kwoty będą w pierwszej kolejności alokowane na spłatę kapitału pożyczki oraz odsetek i dopiero w dalszej kolejności (tj. po pełnej spłacie kapitału i odsetek) na spłatę prowizji. Wierzytelność Spółki o zapłatę przez klienta prowizji nie będzie podlegała potrąceniu z wierzytelnością klienta o wypłatę przez Spółkę kwoty głównej pożyczki (kapitału). Dodatkowo, Spółka przewiduje możliwość zastąpienia w przyszłości części opłaty prowizyjnej opłatą o innym charakterze. Opłata ta nie będzie bezpośrednio związana z samym faktem udzielenia pożyczki (tak jak prowizja), lecz będzie wynikała z faktu wykonywania przez Wnioskodawcę pewnych dodatkowych czynności (usług) w trakcie trwania umowy. Zasady opodatkowania przychodów wynikających ze świadczenia wyżej wymienionych usług pozostają poza zakresem niniejszego wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00