Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2017, sygn. 1462-IPPP2.4512.75.2017.1.RR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 1462-IPPP2.4512.75.2017.1.RR
W zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży nieruchomości niezabudowanej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 23 stycznia 2017 r. (data wpływu 3 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży nieruchomości niezabudowanej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży nieruchomości niezabudowanej.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
Pana Rafała;
- Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania:
Panią Kariną.
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca Pan Rafał jest partnerem spółki partnerskiej prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług prawniczych. Pani Karina (drugi zainteresowany mający uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym) jest zatrudniona na umowę o pracę w jednej z ambasad . Wnioskodawca oraz drugi Zainteresowany niebędący stroną postępowania nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są podatnikami podatku VAT.
Strony postanowiły zainwestować wspólne środki pieniężne w kawalerki położone w Warszawie, aby je następnie wynajmować.
W 2014 roku Zainteresowani kupili dwie kawalerki (jedna była objęta spółdzielczym prawem do lokalu), a w 2015 roku drugą kawalerkę. Po jakimś czasie Strony podjęły jednak decyzję o zakupie działki i budowie domu w celu zamieszkania w nim wraz z dwójką dzieci. W związku z powyższym Wnioskodawca oraz drugi Zainteresowany niebędący stroną postępowania postanowili sprzedać kawalerki, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na zakup działki budowlanej i budowę domu jednorodzinnego, w którym planowali zamieszkać z wraz z dziećmi. Przy czym środków ze sprzedaży kawalerek nie wystarczyłoby na zakup działki i budowę domu, więc Strony zamierzały zaciągnąć w tym celu uzupełniająco kredyt hipoteczny w banku w kwocie kilkuset tysięcy złotych.