Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.01.2017, sygn. 0461-ITPP1.4512.955.2016.1.MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP1.4512.955.2016.1.MN
Zasada centralizacji rozliczeń VAT nie obejmuje Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2016 r. (data wpływu 9 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku centralizacji rozliczeń VAT Wojewódzkiego Urzędu Pracy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej odnośnie m.in. podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku centralizacji rozliczeń VAT Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W związku z trwającymi pracami dotyczącymi wprowadzenia w Samorządzie Województwa scentralizowanego modelu rozliczania podatku od towarów i usług, Wojewódzki Urząd Pracy (dalej jako WUP) jako jednostka organizacyjna Województwa jest objęty pracami organizacyjnymi służącymi włączeniu do ogółu jednostek podlegających centralizacji. WUP do chwili obecnej nie był podatnikiem podatku VAT, od dnia 1 stycznia 2017 r., jeżeli zostałby objęty centralizacją, będzie na potrzeby deklaracji VAT-7 funkcjonował z NIP-em Województwa. Wszelkie dokumenty związane z podstawową działalnością jednostki w tym realizowanymi projektami w ramach trwającej perspektywy 2014-2020 będą uwzględniały tenże NIP. Każda faktura zakupu, umowa zawierana z wykonawcą będzie miała znamiona Nabywcy jako Województwa i odbiorcy jako WUP. Wojewódzki Urząd Pracy od roku 2006 wykorzystuje System moduł F. firmy , prowadząc jedną księgę główną, w ramach której funkcjonują odrębne rejestry dla poszczególnych zadań, które w danym momencie realizuje ta jednostka. Jednym z takich rejestrów jest Fundusz Pracy. Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Dysponentem Funduszu Pracy jest minister właściwy do spraw pracy, który przekazuje, na wyodrębniony rachunek bankowy Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy środki Funduszu Pracy na finansowanie zadań realizowanych w województwie na podstawie określonego algorytmu albo na podstawie stosownej umowy, określającej wysokość środków na ten cel oraz sposób ich wydatkowania, w tym na:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right