Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2016, sygn. IPPB1/4511-445/16-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-445/16-2/ES

W zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późń. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2016 r. (data wpływu 29 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest obecnie jednym z dwóch wspólników spółki jawnej działającej pod firmą I... SPÓŁKA JAWNA,(dalej jako I. sp. j. lub Spółka"). Drugim wspólnikiem Spółki jest Pan Sławomir K., ojciec Wnioskodawcy.

Pierwotnie wspólnikami I. sp. j. byli: Pan Sławomir K. oraz A. sp. z o.o. Wnioskodawca został natomiast wspólnikiem Spółki z dniem 31 stycznia 2014 r., w wyniku zawarcia w tym dniu umowy z A. sp. z o.o, na podstawie której A. sp. z o.o. przeniosła na Wnioskodawcę ogół praw i obowiązków wspólnika w I. sp.j. Wymieniona wyżej umowa określała wartość zbywczą udziału kapitałowego A. sp. z o.o. w Spółce na dzień jej zawarcia. Ponadto wskazywała, że w tej samej dacie Wnioskodawca posiadał w stosunku do A. sp. z o.o, roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za umorzone wcześniej udziały w kapitale zakładowym. Wartość tego roszczenia odpowiadała wartości zbywczej udziału kapitałowego A. sp. z o.o. w Spółce. W związku z powyższym, w umowie z 31 stycznia 2014 r. postanowiono, że A. sp. z o.o., celem zwolnienia się z zobowiązania z tytułu zapłaty wynagrodzenia za umorzone udziały w trybie art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 380 ze zm., dalej jako kc), przeniesie na Wnioskodawcę ogół praw i obowiązków wspólnika w I. sp. j., na co drugi wspólnik - Pan Sławomir K. - wyraził zgodę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00