Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2016, sygn. IPPB6/4510-237/16-3/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-237/16-3/AP

możliwość oraz moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów, które zostaną w trakcie procesu budowlanego nieodpłatnie przekazane na rzecz zarządców dróg, jako drogi gminne lub inne drogi publiczne

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku (brak daty wypełnienia wniosku, data nadania 26 kwietnia 2016 r., data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 27 kwietnia 2016 r., data wpływu do BKIP w Płocku 29 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 kwietnia 2016 r. (data nadania 27 kwietnia 2016 r., data wpływu 2 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów, które zostaną w trakcie procesu budowlanego nieodpłatnie przekazane na rzecz zarządców dróg, jako drogi gminne lub inne drogi publiczne jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów, które zostaną w trakcie procesu budowlanego nieodpłatnie przekazane na rzecz zarządców dróg, jako drogi gminne lub inne drogi publiczne.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

I. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie nabywania nieruchomości, realizacji inwestycji budowlanych i eksploatacji obiektów handlowych poprzez wynajem powierzchni handlowych. Wynajem powierzchni handlowych stanowi istotne źródło przychodu Wnioskodawcy. Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej wznosi budynki o dużej powierzchni handlowej na cele wynajmu. Budowa tych obiektów w celu ich późniejszej komercjalizacji może wiązać się z koniecznością modernizacji, przebudowy lub budowy od podstaw układów drogowych (dróg publicznych), zapewniających dojazd do wznoszonych budynków, przy czym proces budowlany jest obwarowany szeregiem obowiązków ustawowych. Między innymi, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, Wnioskodawca jest odpowiedzialny za budowę lub przebudowę dróg publicznych spowodowanych inwestycją niedrogową. Budowa lub przebudowa układu drogowego jest warunkiem koniecznym uzyskania przez Wnioskodawcę decyzji o warunkach zabudowy obiektu handlowego. Postanowienia dotyczące budowy/przebudowy układu drogowego są precyzowane w umowach między zarządcą drogi (jednostką samorządu terytorialnego) a inwestorem inwestycji niedrogowej (dalej: Porozumienie). Porozumienia zawierają zapisy, na mocy których Wnioskodawca: 1 zobowiązuje się do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, 2 zobowiązuje się do nabycia na własny koszt i we własnym zakresie nieruchomości niezbędnej do realizacji przebudowy układów drogowych, 3 przenosi nieodpłatnie na rzecz zarządcy nieruchomości stanowiące drogi gminne, o których mowa w punkcie 2. powyżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00