Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2016, sygn. IPPB6/4510-47/16-4/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-47/16-4/AG
Czy prawidłowe jest postępowanie Wnioskodawcy polegające na zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów, kosztu zakupu urządzeń nie jednorazowo ale sukcesywnie w czasie, przez cały okres ich użytkowania?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2016 r. (data wpływu 10 lutego 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 marca 2016 r. (data nadania 23 marca 2016 r., data wpływu 29 marca 2016 r.) na wezwanie z dnia 10 marca 2016 r. Nr IPPB6/4510-47/16-2/AG (data nadania 11 marca 2016 r., data odbioru 16 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów kosztów zakupu urządzeń jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów kosztów zakupu urządzeń.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie ochrony osób i mienia. Jedną z form tej działalności jest ochrona fizyczna obiektów należących do klienta. Ochrona ta polega na ochronie obiektów przez osoby fizyczne pracowników/współpracowników wnioskodawcy stale przebywających na chronionym obiekcie. Wykonując taką formę ochrony wnioskodawca korzysta nie tylko z pracy danej osoby fizycznej, ale również instaluje na chronionym obiekcie określone urządzenia elektroniczne, które wspomagają tą ochronę (np. czujki, kamery). Instalowane urządzenia przez cały czas stanowią własność wnioskodawcy, a ich wykorzystanie do ochrony na danym obiekcie jest niejako skalkulowane w stawce za godzinę pracy pracownika ochrony fizycznej. Instalowane urządzenia są nabywane przez wnioskodawcę od podmiotów mających je w swojej ofercie. Są one nabywane albo bezpośrednio od tych podmiotów, bądź też przez spółkę z grupy kapitałowej wnioskodawcy realizującej zakupy dla grupy. Dodać należy, iż umowy na ochronę fizyczną obiektów zawierane są zarówno na czas określony jak i czas nieokreślony. Koszt zakupu urządzeń instalowanych na chronionym obiekcie nie jest zaliczany przez wnioskodawcę jednorazowo, tylko rozliczany w czasie, stosownie do postanowień art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Polega to na tym, iż przy umowach zawartych na czas określony, koszt zakupu urządzeń jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy. Przy umowach na czas nieokreślony koszt zakupu zaliczany jest do kosztów uzyskania przychodów przez okres 3 lat. Ustalenia te wynikają z przyjętych przez wnioskodawcę zasad rachunkowości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right