Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.05.2016, sygn. IPPB6/4510-175/16-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-175/16-2/AK
zaliczenie do kosztów pośrednich opłaty za użytkowanie wieczyste wraz z podwyżką moment korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z podwyżką opłaty za użytkowanie wieczyste
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2016 r. (data wpływu 8 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- zaliczenia do kosztów pośrednich opłaty za użytkowanie wieczyste wraz z podwyżką jest prawidłowe;
- momentu korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z podwyżką opłaty za użytkowanie wieczyste jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów pośrednich opłaty za użytkowanie wieczyste wraz z podwyżką oraz momentu korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z podwyżką opłaty za użytkowanie wieczyste.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest polskim podmiotem gospodarczym, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. W grudniu 2010 roku Prezydent Miasta wypowiedział Wnioskodawcy wysokość dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Nowa opłata miała obowiązywać począwszy od 1 stycznia 2011 roku. Wnioskodawca odwołał się od powyższej decyzji Prezydenta Miasta ustanawiającej opłatę za użytkowanie wieczyste w kwocie blisko 100% większej niż w roku 2010. Wnioskodawca zakwestionował to wypowiedzenie i sprawa zawisła przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, które opierając się na opinii Komisji Arbitrażowej z dnia 31 marca 2012 r. dyskwalifikującej operat szacunkowy orzekło, iż Wnioskodawca jest obowiązany nadal wnosić opłaty za wieczyste użytkowanie w dotychczasowej wysokości. W toku postępowania odwoławczego została sporządzona wycena gruntu dokonana przez biegłego sądowego, z której wynika, iż uważa on podwyżkę za zasadną do pewnej wysokości, tj. w kwocie niższej niż wynikająca z podwyżki doręczonej Wnioskodawcy przez Prezydenta Miasta. Z przyczyn niezależnych od Wnioskodawcy (przewlekłe procedury administracyjne i sądowe) postępowanie w sprawie podwyższenia opłat za użytkowanie wieczyste zakończyło się w czerwcu 2015 r.