Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.04.2016, sygn. IPPB3/4510-64/16-4/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-64/16-4/AG
Czy odpłatne przejęcie długu w drodze umowy na podstawie art. 519 Kodeksu cywilnego pomiędzy Wnioskodawcą a Przejemcą będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy i koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2016 r. (data wpływu 25 stycznia 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przejęcia długu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przejęcia długu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce i podlegającą opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów (dalej: Wnioskodawca lub Spółka). Spółka jest dłużnikiem w związku zawartą umową kredytu. W przyszłości może zostać przeprowadzona transakcja odpłatnego przejęcia długu zgodnie z przepisem art. 519 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2014 r., poz. 121; dalej: Kodeks cywilny). W ramach transakcji dług Wnioskodawcy wynikający z umowy kredytu zostałby przejęty przez powiązaną spółkę kapitałową (dalej: Przejemca). Umowa przejęcia długu będzie miała charakter odpłatny. W szczególności, umowa będzie przewidywała, że w zamian za wstąpienie w miejsce dłużnika (czyli Wnioskodawcy), Przejemcy będzie przysługiwało wynagrodzenie równe wartości przejmowanych, niespłaconych przez Wnioskodawcę zobowiązań z umowy kredytu, w tym odsetek naliczonych do dnia zawarcia umowy przejęcia długu (dalej: Wynagrodzenie). Innymi słowy na Wynagrodzenie będzie się składać pozostająca do spłaty kwota główna kredytu oraz należne, ale niezapłacone na dzień przejęcia odsetki. Odsetki należne po dniu przejęcia kredytu będzie spłacał już Przejemca. Wynagrodzenie za przejęcie długu zostanie zapłacone przez Wnioskodawcę przelewem na rachunek Przejemcy lub zostanie zapłacone w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności istniejących pomiędzy Wnioskodawcą a Przejemcą z innego tytułu (innych tytułów). W związku z powyższym, Spółka powzięła wątpliwość odnoście konsekwencji zawarcia umowy odpłatnego przejęcia długu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.