Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2016, sygn. 2461-IBPB-1-1.4511.550.2016.2.NL, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 września 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 16 września 2016 r.), uzupełnionym 7 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 27 października 2016 r. Znak: 2461-IBPB-1-1.4511.550.2016.1.NL wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 7 listopada 2016 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników Spółki Jawnej. Spółka Jawna powstała na skutek przekształcenia ze spółki cywilnej w trybie art. 26 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm., dalej: K.s.h.), na podstawie uchwały z dnia 28 lipca 2011 r. Jeszcze w 2016 r. do spółki przystąpi trzeci wspólnik, natomiast Wnioskodawca (z uwagi na wiek) zamierza zakończyć działalność gospodarczą i po przystąpieniu do Spółki Jawnej trzeciego wspólnika Wnioskodawca zamierza wystąpić ze Spółki Jawnej na podstawie § 13 ust. 2 umowy spółki, zgodnie z którym wspólnik może również wystąpić ze spółki w drodze pisemnego porozumienia z pozostałymi wspólnikami w każdym czasie. Wspólnik planuje wystąpić ze Spółki Jawnej w dniu 31 grudnia 2016 r. Zgodnie z § 13 ust. 3 umowy Spółki Jawnej, w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki następuje rozliczenie z występującym wspólnikiem na zasadach określonych w przepisach Kodeksu spółek handlowych, chyba że wspólnicy postanowią inaczej. W niniejszym stanie faktycznym, wobec braku innej decyzji wspólników, do rozliczenia z występującym wspólnikiem będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu spółek handlowych. I tak, niezależnie od tego, czy wspólnik występuje ze spółki na skutek wypowiedzenia czy w drodze porozumienia z pozostałymi wspólnikami, to zgodnie z art. 65 § 1-5 Kodeksu spółek handlowych, wystąpienie wspólnika ze Spółki Jawnej spowoduje obowiązek rozliczenia się z nim przez spółkę. Rozliczenie poprzedzi ustalenie wartości udziału kapitałowego wspólnika, przez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wszystkie składniki materialne i niematerialne, które mają wartość wymierną w pieniądzu oraz wartość zbywczą spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym. Zatem wartość udziału kapitałowego należnego występującemu ze spółki wspólnikowi będzie ustalana na podstawie bilansu sporządzonego według cen rynkowych. Udział kapitałowy wypłacany występującemu wspólnikowi obejmie zgodnie z ww. przepisami K.s.h. wartość wkładu wniesionego przez występującego wspólnika - Wnioskodawcę do spółki (1.000,00 zł) powiększoną o nadwyżkę majątkową/przyrost wartości zbywczej majątku spółki wynikającą z ww. bilansu, którą to nadwyżkę stworzy w szczególności wypracowany i pozostawiony w spółce zysk z lat ubiegłych oraz ewentualnie wzrost wartości składników jej majątku. Nadwyżka przypadająca na występującego wspólnika będzie rozdzielona stosownie do postanowień umowy spółki, powtarzających zapisy Kodeksu spółek handlowych (art. 51 § 1 K.s.h.). Tj. Wnioskodawcy, jako jednemu z trzech wspólników, będzie przysługiwało 33,33% udziału w majątku spółki. Udział kapitałowy zostanie wypłacony Wnioskodawcy w pieniądzu do dnia 31 grudnia 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00