Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2016, sygn. 2461-4512.811.2016.1.ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-4512.811.2016.1.ICz

Momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpływu środków finansowych na otwarty i zamknięty rachunek powierniczy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 października 2016 r. (data wpływu 14 października 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpływu środków finansowych na otwarty i zamknięty rachunek powierniczy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpływu środków finansowych na otwarty i zamknięty rachunek powierniczy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską (budowa i sprzedaż lokali mieszkalnych, budynków wielorodzinnych, etc.). Zgodnie z obecnie obowiązującymi uregulowaniami prawnymi chroniącymi nabywców lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym, nabywcy lokali będą wpłacać cenę mieszkań na rachunek powierniczy (otwarty lub zamknięty). Oznacza to, że Wnioskodawca środki wpłacone przez nabywców otrzyma dopiero z momentem ich uwolnienia przez bank prowadzący rachunek powierniczy - w transzach, po zakończeniu danych etapów przedsięwzięcia deweloperskiego (w przypadku otwartego rachunku powierniczego) albo jednorazowo, po przeniesieniu na nabywcę prawa odrębnej własności lokalu (w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00